Biophilic Design kieruje trendami 2022 w aranżacji łazienek

W nadchodzącym roku coraz bardziej doceniane będzie połączenie natury z nowoczesnym designem. Trend, znany jako Biophilic Design, zdobywa coraz większą popularność na globalnym rynku, w tym na rynku wyposażenia łazienek. Filozofia Biophilic Design polega na integracji naturalnych elementów z przestrzenią, co prowadzi do tworzenia spójnych, harmonijnych koncepcji projektowych. To znaczy, że oprócz tradycyjnych roślin doniczkowych, na czele trendów 2022 stoją materiały ekologiczne, takie jak drewno, kamień naturalny czy bambus.

Więcej organowości i mniej sztuczności to główne hasło nadchodzących trendów. W praktyce oznacza to, że do łask wracają materiały naturalne, które łączą elegancję z prostotą; minimalistyczny skandynawski styl ustępuje miejsca bardziej 'zieleni’ i autentyczności. Miejsce icytycznych płytek zastępują rustykalne deski, a metaliczne wanny – te w delikatniejszych, bardziej organicznych kształtach.

Aranżacja łazienki w stylu SPA – relaks w domowych warunkach

Jednym z najważniejszych trendów 2022 roku w aranżacji łazienki jest przekształcenie codziennego miejsca higieny w swoiste sanktuarium – prywatne spa w zaciszu domowym. Tworzenie atmosfery luksusu i relaksu to kluczowy cel w tym trendzie. Komfortowy prysznic z masażem wodnym, elegancka wanna z funkcją hydromasażu, kamienie dekoracyjne – wszystko to może przyczynić się do stworzenia prawdziwej strefy wellness w domu. Decydującym czynnikiem dla tego trendu są jednak rośliny w łazience – zapewniają one nie tylko uspokajające otoczenie, ale także poprawiają jakość powietrza.

Oprócz wysokiej jakości sprzętu i roślin warto zastanowić się także nad odpowiednią kolorystyką. Jasne odcienie, takie jak biel, szarość lub pastele, są doskonałym tłem dla zielonych roślin i drewnianych mebli, tworząc harmonijną atmosferę relaksu. Będzie to istotne dla tych, którzy pragną cieszyć się luksusem w swojej łazience na co dzień, zamiast rezerwować go tylko na wyjazdy spa.

Inteligentne technologie w służbie komfortu

Wiek cyfrowy nie omija także łazienek. Trendy na 2022 rok zdecydowanie podążają za rozwojem technologii: inteligentne lustra wyposażone w dotykowe ekrany, prysznice sterowane przez smartfony, oświetlenie LED-owe, które można kontrolować za pomocą aplikacji. Codzienne rytuały stają się wygodniejsze i bardziej przyjemne dzięki tzw. technologii smart home. Automatyzacja łazienek to nie tylko maksymalizacja komfortu, ale również wierna realizacja idei zrównoważonego rozwoju, ponieważ tego typu rozwiązania zazwyczaj są energooszczędne i przyjazne dla środowiska.

Pomysłowe rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne toalety z automatycznym czyszczeniem i dezynfekcją czy prysznice z ogrzewaniem podłogowym, to nie tylko nowoczesny dodatek, ale także funkcjonalność na najwyższym poziomie. W dobie kreowania przestrzeni osobistych, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne, inteligentne łazienki to trend, który zdecydowanie zyskuje na znaczeniu.